Depresja – objawy, przyczyny, leczenie

Czym jest depresja?

Mówiąc językiem medycznym, depresja jest jednym z zaburzeń psychicznych. Takie określenie w wielu ludziach wywoła myśl „W takim razie to mnie nie dotyczy. Nie jestem zaburzony”.  W wielu przypadkach okaże się to prawdą. Jednak niektórzy niesłusznie zbagatelizują swój problem. Nie każdy obniżony nastrój świadczy o zaburzeniu. Jednak kiedy nasze przygnębienie zaczyna nam przeszkadzać na tyle, że zadajemy sobie pytanie „Czy to depresja?”, jest to sygnał, że warto pochylić się nad męczącym nas stanem.

Jakie są objawy depresji?

Sformułowań „depresja” czy „depresyjny” używamy w mowie codziennej. Czasami mówiąc „mam depresję” mamy na myśli, że jest nam smutno, czujemy się gorzej. Oczywiście każdy czasami odczuwa smutek czy zmęczenie. Jeśli jednak stany głębokiego przygnębienia pojawiają się często i towarzyszą im inne objawy depresji warto zgłosić się po poradę do specjalisty.

Oto najczęstsze objawy depresji:

– obniżony nastrój, przygnębienie, smutek

– poczucie obojętności, brak energii

– brak zainteresowania aktywnościami, które dotąd sprawiały radość

– wycofywanie się z życia społecznego, ucinanie kontaktów towarzyskich

– zaniedbywanie ważnych obowiązków, w tym zawodowych

– drażliwość, poczucie frustracji i irytacji, płaczliwość

– wzrost lub spadek apetytu, spadek libido, zaburzenia snu

– trudności w koncentracji uwagi, pogorszenie pamięci

– zaniżona samoocena, obwinianie się

– poczucie bezsensu życia, pustki, myśli samobójcze

Jakie są przyczyny depresji?

Stany depresyjne mogą być skutkiem zarówno zdarzeń przeszłych jak i takich, które dzieją się tu i teraz w naszym życiu. Trudne doświadczenia z czasów dzieciństwa, doświadczenia straty, bycie ofiarą przemocy – to tylko przykłady możliwych przyczyn depresji. Możemy jej doświadczać również na skutek przykrych przeżyć, które wydarzyły się w naszym życiu niedawno. Mogą to być zdarzenia negatywne, jak śmierć bliskiej osoby, rozstanie, rozwód, choroba, ale również pozytywne – awans, przeprowadzka na którą czekaliśmy czy wygrana w loterii. Dlaczego zdarzenia pozytywne mogą skutkować pogorszeniem naszego stanu psychicznego? Wszystkie zmiany, które w wyraźny sposób wpływają na nasze życie i sprawiają, że musimy się do niego na nowo adaptować są dla nas w pewien sposób trudne. Stąd tak częste jest występowanie depresji u kobiet w ciąży czy depresji poporodowej.

Depresja może towarzyszyć nam również przez lata. Istnieje wówczas ryzyko, że nie uznamy jej za nic niepokojącego. Niektórzy powiedzą „Taką mam już naturę, zawsze taki byłem”. Depresja, która trwa przez długi czas rzeczywiście może stać się „częścią” osoby, która na nią cierpi. A wówczas ciężko jest myśleć o zmianie. Walka z depresją staje się wówczas walką z samym sobą.

Leczenie depresji

W przypadkach głębokiej depresji (jak również choroby afektywnej dwubiegunowej) niezbędne może okazać się połączenie psychoterapii z przyjmowaniem leków. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest konieczne. W wielu przypadkach można uniknąć leczenia farmakologicznego. Psychoterapia (na przykład psychoanalityczna) pozwala rozpoznać źródła depresji i się z nią zmierzyć. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi otworzyć się na nowe życie bez depresji i odnaleźć się w nim. Terapia depresji to również obalenie iluzji „Taki już jestem” i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Jaki naprawdę jestem – bez depresji?”.

Autor: Zuzanna Kowalska